Praha Jeruzalém

[IMG R 10030]Generální tajemník Hizballáhu, Hassan Nasralláh, obdržel od íránské univerzity čestný doktorát z politických věd. Stalo se tak u 300. výročí založení univerzity. Nasralláh si doktorát osobně nepřevzal, na veřejnost totiž z obav o svůj život nevychází. Jeho jménem ho proto převzal šejch Hassan Hamda.

Hamda také přečetl Nasralláhův děkovný projev, ve kterém Nasralláh děkuje Íránu za podporu Hizballáhu v boji proti Izraeli a vyjádřil naději, že tato šíitská organizace jednoho dne změní tvář Blízkého východu. Nasralláh přímo poděkoval za „25 let podpory a pomoci Hizballáhu a jeho bojovníkům v jižním Libanonu.“

Nasralláh děkoval výslovně nejvyššímu íránskému vůdci, ajatolláhu Ali Chomejnímu. Díky jeho podpoře prý Hizballáh dosáhl dvou velkých vítězství – v letech 2000 a 2006.

Írán je jedním z největších podporovatelů teroristů na světě a je velmi dobře známým stoupencem Hizballáhu. Islámská republika nicméně tvrdí, že je její podpora pouze politická a duchovní a popírá, že by Hizballáh podporovala také vojensky dodávkami zbraní.

14.12.2008 00:00 18