Praha Jeruzalém

[IMG R 10594]Izraelské vedení v úterý vyjádřilo spokojenost s volbou budoucího amerického prezidenta, Baracka Obamy, který si na post ministryně zahraničí vybral Hillary Clintonovou.

Clintonová je podle prohlášení premiéra Olmerta přítelkyní Izraele a židovského národa, která i ve své nové roli bude i nadále prosazovat zvláštní vztahy mezi USA a Izraelem. Podobný názor vyjádřila i předsedkyně parlamentu, Dalia Itziková, a vůdce opozice, Benjamin Netanjahu.

Izraelští představitelé již v minulosti vyjádřili několikrát obavu z možné budoucí změny americké zahraniční politiky vlády pod vedením Baracka Obamy. Hillary Clintonová je ale považována v těchto otázkách spíše za jestřába a většina Izraelců věří jejímu postoji k izraelsko-arabskému konfliktu a dalším regionálním otázkám.

Současně chce ale Obama jmenovat do funkce svého poradce pro Blízký východ Daniela Kurtzera. Ten dříve působil jako americký velvyslanec v Izraeli a Izraelci ho znají jako muže, který si téměř neustále stěžoval Arielu Šaronovi na stavbu bezpečnostní bariéry a rozrůstající se židovskou komunity v Judsku a Samaří. Kurtzer zastává názor, že by se Izrael měl stáhnout ze sporných území výměnou za mír z strany Arabů. Clintonová je v této otázce pragmatičtější a požaduje záruky ze strany Arabů před tím, než Izrael k nějakému významnému ústupku přikročí.

03.12.2008 00:00 7