Praha Jeruzalém

[IMG R 10966]Izraelská vláda přijala několik opatření pro to, aby ukolébala Hamás falešným pocitem bezpečí a zajistila, aby byl útok pro organizaci naprostým překvapením

Součástí taktiky bylo otevření hraničních přechodů pro humanitární pomoc i přes pokračující raketovou a minometnou palbu z Pásma Gazy.

Minulou neděli odpoledne se pak premiér Olmert a ministr obrany Barak dohodli na zahájení rozsáhlé vojenské operace. Informace ale pronikla do médií a přiměla tak představitele Hamásu, aby se ukryli, což Izrael donutilo pozměnit strategii a pokusit se o třífázový manévr.

V první fázi byla média informována o tom, že se o vojenské akci pouze jednalo, ale žádné rozhodnutí učiněno nebylo. V druhé fázi Barak oznámil, že bude v pátek do Gazy dovezena humanitární pomoc. Fáze tři pak hovořila o tom, že se o dalším vývoji situace bude jednat v neděli při schůzce Olmerta, Baraka a Livniové.

Tyto tři kroky podle politických zdrojů přinesly své ovoce. „Hamás vyslal své lidi z úkrytů a obnovil normální fungování.“ Jakmile taktika Izraeli vyšla, pozval v pátek v noci Olmert Baraka a Livniovou do svého domu a učinili rozhonutí.

Izrael se při této operaci nesnaží o dosažení nějakého ambiciózního cíle. Nejde mu ani o svržení Hamásu ani o osvobození Šalita. Spíše jen o nastolení relativního klidu v komunitách okolo Gazy, které jsou nyní opět mohutně ostřelovány.

27.12.2008 00:00 5