Praha Jeruzalém

[IMG R 10949]Budoucí americký prezident, Barack Obama, si za svého bezpečnostního poradce zvolil generála ve výslužbě, Jamese Jonese. Ten podporuje plán, podle kterého by izraelské vojáky po jejich stažení ze Západního břehu měli nahradit vojáci armád NATO. Ti by pak byli nahrazeni palestinskými jednotkami. Již den po oznámení jmenování Jonese do tohoto nového postu představitelé izraelské obrany takový plán odmítli.

Představitelé izraelské armády zastávají názor, že tato idea nemůže fungovat. Podle armády stojí totiž za značným poklesem počtu teroristických útoků právě operační svoboda izraelské armády.

„NATO je velmi špatný nápad. Žádná jiná země na světě se nevypořádala s terorismem tak úspěšně jako Izrael. Není třeba pokračujících bojů. NATO nebude chtít ohrozit své vojáky kvůli izraelským občanům.“

I přes stále se zlepšující vztahy mezi NATO a Izraelem je nepravděpodobné, že by NATO chtělo své vojáky na Západní břeh vyslat. Generální tajemník NATO k této otázce v minulosti řekl, že by NATO zvážilo vyslání svých vojáků pouze na pozvání obou stran a po schválení Radou bezpečnosti.

04.12.2008 00:00 6