Praha Jeruzalém

V úterý ráno došlo k incidentu mezi izraelským námořnictvem a zahraniční lodí plující z Kypru do Pásma Gazy. Loď byla upozorněna, že vstupuje do uzavřené vojenské oblasti a bylo jí přikázáno, aby se stáhla. Kapitán plavidla však loď nezastavil a narazil do lodi izraelského námořnictva. Nikdo nebyl zraněn.

Loď patřila pro-palestinské organizaci International Solidarity Movement. Kapitán plavidla byl rádiem vyzván, aby loď otočil. Ten se ale pokusil jedné z vojenských lodí ujet. Izraelská loď zastavila, ale srážce již nemohla zabránit.

Loď ISM se okamžitě po kolizi otočila a plula zpět. Loď izraelského námořnictva nabídla lodi ISM pomoc, ta ji však odmítla. Izraelské námořnictvo loď doprovodilo až mimo teritoriální vody Izraele.

Tenhle druh lodí již izraelské námořnictvo zná a ješt nikdy je při cestě do Gazy nezastavilo. Nyní je ale jiná situace a do uzavřené vojenské oblasti přístup není. Izrael považuje fakt, že tentokrát na lodi pluli i novináři CNN a Al-Jazeera za jasný důkaz toho, že se ze strany aktivistů jednalo čistě o provokaci, protože věděli, že do Gazy nyní přístup není.

Jedna z aktivistek, která je prý v kontaktu s posádkou, přišla s tvrzením, že byla loď obklíčena 11 loděmi námořnictva a že po ní bylo v mezinárodních vodách stříleno. Problém je podle ní nyní v tom, že loď nemá dostatek paliva na návrat na Kypr. Proč tedy loď nevyužila nabízenou pomoc izraelského námořnistva však vysvětlit nedokázala.

30.12.2008 00:00 22