Praha Jeruzalém

Alla je osmiletá irácká dívka, která se narodila s několika vážnými defekty na srdci. Tak vážnými, že pokud jsou zjištěny během těhotenství, doporučují lékaři na Západě ženě potrat. Pokud je takové poškození zjištěno až po narození, bývají děti obvykle operovány ještě během prvního měsíce jejich život.

Alla prošla od svého narození několik nemocnic v Iráku, její rodina poslala zdravotní dokumentaci i do nemocnic v Sýrii, Německu a Itálii. Kvůli iráckému občanství a finančním problémům ale musela pokusy vzdát. Pak jim jeden lékař v Iráku poradil, aby se pokusili dostat na léčbu do Izraele. Její matka nejprve nechtěla, protože do té doby zažila v souvislosti s léčbou své dcery mnoho zklamání. Strýc malé Ally ale trval na tom, že se musí zkusit i tahle možnost.

Když Alla přijela do Izraele, byla již doslova na pokraji smrti. Životně důležité orgány selhávaly a podle lékařů by bez operace přežila zhruba 14 dnů až měsíc. Matka Ally říká, že se nebála jet do Izraele, i když je to pro Irák nepřátelská země. Zajímala se prý jen o to, aby se její dcera uzdravila. O to více byla překvapena, když viděla, jak se lékaři o všechny děti srdečně starají a hrají si s nimi.

Dr. Dudi Mišali, který se o malou Alla stará, říká, že lékaři v ostatních nemocnicích v jiných státech byli toho názoru, že její plíce jsou v takovém stavu, že nemohou být zachráněny. Dr. Mišali si ale řekl, že nemůže již nic ztratit a že se o záchranu jejího života pokusí. Po první operaci byla Alla dva a půl měsíce na jednotce intenzivní péče. Následovala druhá operace, po které se její stav začal rychle zlepšovat.

Alla je již třetí irácké dítě, které bylo operováno v nemocnici Šeba. Organizace Ševet Achim již ale do Izraele přivezla k léčbě na 80 dětí z Iráku. Stejně tak pomáhá i palestinským dětem, nedávno byl do Izraele přivezen i chlapec z Íránu.

05.12.2008 00:00 12