Praha Jeruzalém

[IMG R 10976]Před několika dny jsme vám přinesli oficiální vyjádření ministra zahraničí České republiky, Karla Schwarzenberga, který velmi přímo hodnotil situaci v Gaze a mimo jiné řekl, že má Izrael právo se před raketovými útoky bránit.

Svým vyjádřením vzbudil vlnu zájmu u ostatních politiků i médií. Je totiž velmi neobvyklé, když politik na tak vysokém postu mluví o tomto tématu bez vytáček a politických úhybných manévrů. Svůj postoj osvětluje také v rozhovoru na stránkách zpravodajského serveru Idnes, kde přímo říká:

Uvědomme si jednu věc: Hamas od konce příměří 19. prosince prudce zvýšil množství raket odpalovaných na Izrael. To už není akceptovatelné. Hamas se tím znemožnil i jako seriózní politický partner. Vědomě zahodil klíč k řešení problému. A zahazuje ho i tehdy, když v hustě obydlených oblastech umísťuje vědomě své základny a skladiště zbraní. I proto teď umírají v Gaze civilisté. A proč jsem jako jeden z mála vyslovil pochopení pro akci Izraele? Jsem příliš stár na to, abych kalkuloval, zda si svými stanovisky zvýším, či snížím popularitu. Dopřávám si proto luxusu – říkat pravdu. Kam jsme se dostali, že k vyslovení prosté pravdy je potřeba odvahy? Jen doufám, že tak daleko ještě nejsme.“

Zároveň však připustil, že jako šéf diplomacie předsednického státu EU bude muset volit opatrnější prohlášení, protože jeho rolí bude spíše nalezení společného stanoviska.

Karel Schwarzenberg by rád z postu šéfa diplomacie předsednického státu Evropské unice zprostředkoval jakýsi dialog mezi Izraelem a EU. Nejprve se ale bude muset uklidnit situace v Pásmu Gazy.

Rozhovor s Karlem Schwarzenbergem již zaznamenala prostřednictvím Reuters i izraelská média. Celý rozhovor si můžete přečíst na IDnes: Dopřávám si luxus říkat pravdu, říká o Gaze ministr Schwarzenberg

30.12.2008 00:00 8Zdroj: Redakce Israel.cz