Praha Jeruzalém

Izraelský premiér, Ehud Olmert, se po zintenzivnění palestinských raketových útoků obrátil přímo na Palestince v Gaze a vyzval je, aby se postavili teroristům z Hamásu. Výzva vyzněla jako poslední snaha o nastolení klidu jinak než vojenskou cestou.

„Voláním v poslední minutě vás vyzývám, abyste to zastavili. Přestaňte, vy, obyvatelé Gazy, to můžete zastavit. Vím, jak moc se chcete ráno probouzet do klidu, vzít své děti do školky nebo do školy. Stejně tak jako my, stejně tak jako chtějí ve Sderotu a Netivot,“ řekl Olmert při rozhovoru pro arabskou satelitní televizi al-Arabija.

V neobvyklém televizním vystoupení Olmert řekl, že Hamás není jen nepřítelem Izraele, ale také Gazy.
„Chceme žít vedle Gazy jako dobří sousedi. Nechceme vám ubližovat a nedovolíme humanitární krizi, ve které budete trpět nedostatkem jídla a léků. Nechceme bojovat s Palestinci, nedovolíme ale Hamásu, aby útočil na naše děti.“

Olmert dodal, že má Izrael velkou sílu, kterou ale nechce použít. Nebude se jí prý ale zdráhat použít proti Hamásu a Islámskému džihádu.

„Nenechte Hamás, který jedná proti hodnotám islámu, aby vás vystavoval nebezpečí. Zastavte je. Zastavte vaše i naše nepřátele. Řekněte jim, aby přestali střílet na nevinné civilisty.“

25.12.2008 00:00 4