Praha Jeruzalém

[IMG R 10553]Představitelé Vatikánu a Izraele ve čtvrtek oznámili, že byly zahájeny přípravy papežovy první cesty do Izraele. K té by mohlo dojít v následujícím roce. Informace o plánování návštěvy potvrdil mluvčí Vatikánu, reverend Federico Lombardi a izraelský velvyslanec ve Vatikánu Mordechaj Lewy. Detaily však zatím nebyly stanoveny.

Papeže Benedikta XVI pozval na návštěvu Izraele izraelský prezident, Šimon Peres.

Zpráva přišla po týdnech napjatých vztahů mezi Vatikánem a Izraele kvůli blahořečení papeže Pia XII, který stál v čele katolické církve mezi lety 1939 až 1958. Někteří Židé jsou totiž toho názoru, že papež Pius XII neudělal dost pro to, aby zachránil Židy před holocaustem. Papež Benedikt je ale přesvědčený, že Pius XII jednal při záchraně Židů tajně.

Úplné diplomatické vztahy mezi Izraelem a Vatikánem byly ustaveny v roce 1994. Prvním papežem, který navštívil Izrael, byl v roce 1964 Pavel VI, kdy bylo ale mnoho křesťanských památek pod jordánskou kontrolou. Oficiálně však při návštěvě Izrael neuznal. První oficiální návštěva papeže v Izraeli se odehrála v roce 2000, kdy do Izraele přicestoval Papež Jan Pavel II.

01.12.2008 00:00 7Zdroj: Redakce Israel.cz