Praha Jeruzalém

[IMG R 10979]Následující reportáž umožňuje pohled na život obyvatel izraelského města Sderot, kteří posledních 6 let žijí pod raketovou palbou z Pásma Gazy. Tato palba se zintenzivnila poté, co Izrael vystěhoval všechny své obyvatele z Pásma Gazy a stáhl také všechny vojáky z tohoto území. K dalšímu vyhrození situace došlo po násilném převratu Hamásu před dvěma lety.

Na záběrech je možné vidět nejen to, jak velkou škodu mohou napáchat palestinské rakety, mnohými považované za pouze podomácku vyrobené prskavky, ale také to, s čím se člověk v jiným městech jen tak nesetká. A sice školy, školky a dětská hřiště vybavené protiraketovými kryty. Rakety palestinských teroristů totiž dopadají i na tato místa.

Aby se děti mohly při svých hrách cítit bezpečněji, byla na hřiště umístěna i speciální prolézačka ve tvaru draka. Ta je však vybudována ze silného betonu a slouží tak také jako protiraketový kryt, protože děti mají k ukrytí se před útokem pouhých 15 vteřin.

Součástí dokumentu jsou i záběry ze skutečného raketového útoku. Reportét se ptá chlapce na den her, který ve městě probíhal. Chlapec hovoří o tom, jak se mu celý den líbil, jak skákali na trampolínách… když najednou zazní varování před rakeotvým útokem a všichni se snaží ukrýt.


31.12.2008 00:00 6Zdroj: Redakce Israel.cz