Praha Jeruzalém

[IMG R 10890]Izraelská ministryně zahraničí Cipi Livniová se v úterý názorově střetla s členem Výboru pro zahraniční záležitosti Evropského parlamentu kvůli izraelské bezpečnostní politice na palestinských teritoriích.

Na závěr poměrně ostré diskuze s europoslanci o rozšiřování židovských osad na Západním břehu, blokádě Gazy a silničních zátarasech se Daniel Marc Cohn-Bendit, německý Žid a předseda frakce Zelených v Evropském parlamentu, zeptal Livniové, zda je nutné, aby palestinské děti strávily na cestě do školy hodinu a půl kvůli silničním zátarasům.

Minystrini Livniovou tato otázka pobouřila a odpověděla, že (izraelské) děti ve Sderotu a obcích v blízkosti Pásma Gazy se často do školy vůbec nedostanou kvůli raketovým útokům vedeným z Gazy na Izrael. Livniová dále zdůraznila, že ačkoli se Izrael z Pásma Gazy stáhl, Palestinci pokračují s raketovými útoky namířenými proti nevinným civilistům. Silniční zátarasy jsou podle Livniové míněny jako pomůcka v boji s terorismem a tak by jejich kritika neměla být mířena na Izrael.

Livniová se ohradila, že nechce, aby Palestinci trpěli, ale nemá zázračné řešení pro dosažení delegitimizace režimu a boj s terorismem bez jakéhokoli dopadu na populaci.

03.12.2008 00:00 10