Praha Jeruzalém

[IMG R 10107]Izraelské jednotky ve čtvrtek ráno vyklidily sporný dům v Hebronu. Vojáci překvapili osadníky zcela nepřipravené a vyklizení proběhlo během hodiny.

Vyklízení sporného domu bylo doprovázeno mohutnými střety. Podle záchranné služby Magen David Adom bylo lehce zraněno 20 lidí. Další dva lidé utrpěli zranění středně těžká a byli převezeni do nemocnice.

Podle některých zpráv do domu vstoupily speciální policejní jednotky a odvedly pravicové aktivisty, kteří se uvnitř domu zabarikádovali. Podle aktivistů policie použila omračující granáty a slzný plyn.

Bezpečnostní jednotky po vyklizení domu zajistily dveře a místo je střeženo příslušníky pohraničních jednotek, kteří mají zabránit tomu, aby se pravicoví aktivisté nedostali zpět do domu. Jednotky ale mají zajistit také to, aby se do domu nedostali ani Palestinci. Dům má zůstat ve správě státu do doby, než soud rozhodne o tom, kdo je jeho oprávněným vlastníkem.

U hlavního vstupu do Jeruzaléma se mezitím střetla s policisty další skupina pravicových aktivistů. Někteří se snažili zablokovat silici, jiní postávali na chodníku a protestovali proti vyklizení domu v Hebronu.
Večer se objevily zprávy, že Palestinci zahájili střelbu na příslušníky pohraniční policie, kteří byli rozmístěni u sporného domu v Hebronu. Ke zraněním ani škodám nedošlo.

04.12.2008 00:00 5