Praha Jeruzalém

[IMG R 10968]Izraelská vojenská operace v pásmu Gazy, která je odpovědí na stupňující se útoky palestinských teroristů na Izrael, je ve středu mediálního zájmu. Většina zpráv ale neobsahuje příliš faktů a zústává u novinařiny sázející na touhu po senzaci. Pokusili jsme se tedy projít všechny dostupné zdroje informací a dát dohromady faktické informace o zatím proběhlých bojích v Gaze.

Terče útoků:
Útoky izraelského letectva začaly v sobotu ráno a soustředily se na cíle teroristické organizace Hamás. Jednalo se o velící centra, výcvikové tábory, výrobny raket, sklady zbraní a další budovy Hamásu a na Hamás napojených organizací. Cílem se staly také odpalovací zařízení raket, některé z nich jsou teroristickými organizacemi zcela záměrně umisťovány v obydlených oblastech.

Izrael dal zcela jasně najevo, že další útoky budou směřovány také proti těm, kdo teroristům pomáhají.
Podle palestinských zdrojů, jejichž informace převzala média, zasáhl Izrael také mešitu ve městě Gaza. Tato informace se zakládá na pravdě, jedná se o mešitu ve čtvrti Rimal, která byla využívána pro teroristické aktivity a byla proto považována za platný terč.

Podle mluvčího policie Hamásu, Islama Šahwana, zničil útok většinu policejních velitelství v Gaze.

Počty obětí:
Jediné zdroje informací o početu obětí jsou ty palestinské. Číslo nesutále narůstá a momentálně hovoří Palestinci o 275 obětech. Vzhledem k tomu, že je Pásmo Gazy ovládáno Hamásem, pochází tato informace od této organizace.

Nespolehlivý zdroj informaci je také důvodem, proč není možné informovat o tom, kolik z obětí jsou civilisté. Jistým vodítkem nám ale může být fakt, že ani Hamás zatím o civilních obětech příliš nehovoří. Jeden z představitelů ministerstva zdravotnictví Hamásu s odstupem času uvedl, že je mnoho civilních obětí, jejich počet však neuvedl.

[IMG L 10969]Výsledkem nekonkrétních informací v médiích je ale dojem, že v Gaze došlo k velkým ztrátám na civilních životech. Ze zatím dostupných materiálů a informací se ale zdá, že většina obětí jsou skutečně teroristé z organizace Hamás. Svědčí o tom výběr cílů, který se soustředil pouze na objekty zejména bezpečnostních složek Hamásu. Dobrým vodítkem mohou být také záběry z místa, na kterých je možné vidět oběti téměř výhradně oblečené v modrých uniformách policie Hamásu, případně černých uniformách. Podobné je to u těl připravených k pohřbu, která jsou zabalena do vlajek Hamásu, případně jiných organizací.

Při útocích byli zabiti také někteří vysocí předtavitelé Hamásu, včetně velitele policie Tawfiqa Džabira, guvernéra regionu Al-Wusta, Ahmada Abu Ášura, a velitele Bezpečnostní a obranné služby, Ismaila al-Džabariho.

Izraelská armáda již zveřejnila své odhady, podle kterých je civilních obětí zhruba 15 (tento odhad platí pro první den bojů).
Konkrétnější čísla se zřejmě dozvíme později.

Aktualizace 29.12.:
Podle OSN, přesněji řečeno podle UNRWA, je počet civilních obětí 51. odvolávají se při tom na návštěvy nemocnic provedené pracovníky UNRWA.

Aktualizace 31.12.:
UNRWA dnes zveřejnila další odhad. Civilních obětí je podle nich 25%, 47 z nich mají být údajně děti. Mělo by se tedy jednat o 97 z celkového počtu 390. 293 by měli být teroristé.

Důvody k vojenské operaci a odpovědnost za ni:
Izrael přistoupil k vojenské operaci poté, co Hamás a Islámský džihád ukončili příměří uzavřené s Izraelem a začaly na Izrael ve zvýšené míře pálit rakety a minometné granáty. Rakety Kassám a Grad jsou navíc technicky opět vylepšené a jsou schopné doletět i do větší vzdálenosti, než původní rakety.

Izrael několikrát varoval před  rozsáhlejší vojenskou operací, teroristické organizace ale ve střílení rakety nepolevily. To zmínil také egyptský ministr zahraničí, Ahmed Aboul Gheit, který tvrdě kritizoval Hamás. Podle něj také Egypt několikrát Hamás varoval před pokračováním útoků. Hamás nicméně neposlechl a je tak podle Gheita za současnou situaci odpovědný.

28.12.2008 00:00 4Zdroj: Redakce Israel.cz