Praha Jeruzalém

[IMG R 10956]Muslimští extrémisté na severu Jemenu stále obtěžují místní malou židovskou komunitu, jejíž člen(Moše Jaiš Nahari) byl minulý týden zastřelen muslimským extrémistou. Řekl to v neděli místní rabín.

Rabín Jahia Jaiš bin Jahia říká, že se poté, co byl minulý týden zastřelen židovský učitel, cítí ve své vlastní vesnici cizí. „Rajdah už není tím, co bývala,“ řekl rabín pro agenturu AP. „Rajdah je dnes plná monster.“

Bin Jahia je jedním ze 400 zbývajících Židů, kteří stále ještě žijí v Jemenu, většina z nich ve městě Rajdah. Dříve byl Jemen domovem asi 50 000 Židů, většina z nich ale na počátku 50. let emigrovala do Izraele. Jemenští Židé se považují za potomky židovských obchodníků z římské éry z Persie a Mezopotámie.

Dlouho žili Židé v Jemen vedle svých muslimských sousedů v harmonii a toleranci, nyní ale Bin Jahia říká, že jemenské úřady ignorují stížnosti židovských vesničanů kvůli výhružkám smrtí ze strany jejich sousedů a popisuje nárůst nepřátelských činů vůči židovské komunitě ve vesnici.

Rabín hovoří o tom, jak lidé do jeho oken házejí kameny a jak je vyhrožováno Židům, kteří chodí po ulici. „Někteří dokonce namířili své zbraně na naši hruď a krk, na hruď a krk našich žen a dětí,“ řekl.
Bin Jahia se nyní dožaduje setkání s jemenským prezidentem, Ali Abdullahem Salehem. Hodlá po něm požadovat, aby židovské komunitě garantoval bezpečnost.

14.12.2008 00:00 31