Praha Jeruzalém

[IMG R 11003]Dva vojáci a dva důstojníci z brigády výsadkářů byly v sobotu ráno těžce zraněni během přestřelek s palestinskými ozbrojenci na předměstí Gazy. Všichni čtyři byli zraněni minometným granátem, který byl na ně vypálen v okamžiku, kdy hlídkovali v oblasti.

Armáda incident vyšetřuje, okolnosti nejsou zatím známy. Prověřuje se také možnost, že by mohlo jít o zasažení vlastních vojáků.

Boje pokračovaly i po zasažení vojáků a jejich spolubojovníci zasáhli několik ozbrojenců. Zranění byli převezeni do nemosnice Šeba v Tel Hašomeru a Rabinova centra v Petah Tikvě.

Brigáda výsadkářů operuje na předměstí Gazy již několik dní. Velitel brigády, podplukovník Avi Blot a několik dalších vojáků byli před několika dny zraněni, když na ně palestinští ozbrojenci začali házet granáty a poté zahájili střelbu. O několik hodin později bylo zraněno sedm vojáků ze stejné brigády, na které byla vypálena protitanková střela. Jeden z nich utrpěl těžké zranění.

Izraelské letectvo zasáhlo během páteční noci více než 50 různých cílů, včetně 15tunelů, 8 odpalovačů raket, bunkrů a skladišť zbraní.

Během operace došlo také k incidentu, když vojáci stříleli na mešitu, ze které na ně pálili ozbrojenci. Mešita, která byla očividně naplněná výbušninami, explodovala.

Členové Hamásu se neustále snaží unést některého z izraelských vojáků. Skrývají se proto v tunelech a snaží se vojáky překvapit. Podle představitelů armády je únos vojáků dokonce hlavním cílem Hamásu.

17.01.2009 00:00 3