Praha Jeruzalém

Hnutí kibuců se rozhodlo pozvat z Gazy do Izraele 48 dětí, jejichž rodiče zemřeli během izraelské vojenské operace v Pásmu Gazy. Cílem této akce má být snaha pomoci těmto dětem uniknout od reality v Gaze a poskytnout jim možnost odpočinku.

48 dětí ve věku 4-13 let má být ubytováno v Haifě, Kfar Kassem a kibucu Sasa. Doprovázet je mají čtyři dospělí z Gazy, ke kterým se pak v Izraeli přidají izraelští Arabové z mládežnických hnutí.

Pro děti je připraven program, včetně návštěvy ZOO, muzea vědy, plavby na lodi v zálivu v Haifě, výletů po městě, sledování dětských filmů, divadla a další aktivity. Podle organizátorů je třeba přístup, který pomůže právě například těmto dětem a ne teroristům. „Hnutí kibuců učí své syny, aby byli první v bitvě a zabili svého nepřítele dříve, než on zabije je, ale jakmile děla umlknou, přijímáme sirotky, kteří možná díky našim humanitárním snahám v budoucnu ukončí všechny války,“ řekl zástupce organizátora. „Děti, které od nás dostanou lásku, si budou tuhle zkušenost pamatovat mnoho let a když vyrostou, sáhnou po míru. Věřím tomu, že změna přijde jen od mladých, z ochoty a uznání, ne přes smlouvy.“

Děti měly přicestovat do Izraele již ve středu přes přechod Erez, představitelé Hamásu jim ale zabránili v odjezdu. Není zatím jasné, zda bude dětem umožněno odcestovat později.

29.01.2009 00:00 1