Praha Jeruzalém

Palestinští ozbrojenci přesně šest dní po odchodu izraelské armády z Pásma Gazy obnovili své výpady proti vojákům střežícím hranici s tímto problematickým teritoriem.

Jeden voják byl zabit a tři zraněni při výbuchu nastražené bomby v blízkosti projíždějící motorizované hlídky u přechodu Kissufim. Incident se odehrál v oblasti častých útoků proti izraelským jednotkám, které zde usnadňují terénní podmínky.

Izraelci se domnívají, že ozbrojenci bombu umístili někdy v minulosti, možná před několika měsíci, a teprve nyní ji odpálili. Podle palestinských zdrojů navíc po atentátu vypukla střelba včetně střelby ostřelovačů.

Z pohledu izraelců je zřejmé, že Hamás do závazku příměří nezahrnul jiné vojenské aktivity než zastavení odpalování raket. Po vyhlášení jednostranného příměří izraelským politicko-bezpečnostním kabinetem došlo ke čtyřem dalším incidentům, které se všechny odehrály 19. ledna.

Premiér Ehud Olmert varoval Hamás před nepříjemným překvapením, kterého by se mu mohlo dostat, pokud bude pokračovat v takovýchto útocích. Hamás podle něj „není součástí uspořádání,“ ke kterému Izraelci dospěli.


27.01.2009 00:00 9