Praha Jeruzalém

Vojenský soud Palestinské samosprávy v Hebronu vynesl v neděli další rozsudek trestu smrti za údajnou kolaboraci s Izraelem.

Odsouzeným je bývalý příslušník elitních prezidentských gard, kterému je nyní 28 let. Je to již osmý Palestinec, který za posledních pár měsíců obdržel od soudu Palestinské samosprávy trest smrti. Žádný z dosud vynesených trestů smrti však nebyl zatím vykonán. Trest smrti musí být totiž nejprve schválen Mahmúdem Abbásem, který se zdráhá tyto rozsudky podepsat.

Odsouzený je obyvatelem uprchlického tábor Al-Aroub severně od Hebronu a byl údajně naverbován Izraelem v roce 1997, kdy pracoval v myčce aut v Guš Etzion. Podle předsedy soudu byl muž shledán vinným z kolaborace s nepřítelem. Jeho činy prý vyústily v zabití palestinského ozbrojence a zatčení dalších, kteří se během operace Obranný štít ukryli v Chrámu zrození.

Muž byl shledán vinným také za předávání informací izraelské Šin Bet, které vedly k zatčení bývalého Velitele Brigád mučedníků od Al-Aksa, Adnana Abajata, a jeho zástupce, Rateba Abajata. Izraelští vojáci je zatkli v místní nemocnic, kde se skrývali. Oba byli odsouzeni k doživotním trestům.

V Hamásem ovládaném Pásmu Gazy se s výkonem trestu smrti příliš komplikace nedělají. Během nedávných bojů stihl Hamás popravit desítky osob, které podezíral z kolaborace s Izraelem.

26.01.2009 00:00 12