Praha Jeruzalém

[IMG R 10978]Představitel českých muslimů, Dr. Vladimír Sáňka, je podepsán pod prohlášením pražské Muslimké obce k situaci v Gaze. Prohlášení je plné slov o urpení Palestinců, odsouzení teroristů z Hamásu, kteří nesou za situaci odpovědnost, v něm ale nenajdeme. Následuje komentovaný text prohlášení Muslimské obce v Praze.

OTEVŘENÉ PROHLÁŠENÍ K SITUACI V GAZE, ADRESOVANÉ VLÁDĚ ČR:

Vyjadřuji rozhodné odsouzení izraelského bombardování hustě osídleného pásma Gazy. Trvá již čtvrtý den a jen první den bylo shozeno 100 tun bomb a raket na hustě obydlené části města. Tyto útoky byly dlouhodobě plánovány a jsou načasovány před parlamentní volby v Izraeli jako součást předvolební taktiky vládních stran.

(Pan Sáňka se nikde ani slovem nezmiňuje o tom, že jsou izraelské útoky přesně cílené na budovy patřící Hamásu, odpalovače raket, výcvikové tábory, skladiště zbraní a další zařízení. Že právě tato zařízení jsou mnohdy umístěna v hustě obydlených oblastech a Hamás tak páchá válečný zločin tím, že se při svých operacích kryje za civilisty, kteří pak na tyto operace doplácejí.

Nikde také ani slovo odsouzení teroristických útoků Hamásu a Islámského džihádu na hustě osídlené okolí Pásma Gazy, jejichž úmyslným terčem jsou civlisté.)


[IMG L 10968]Po mnohaměsíčním embargu, kdy byli všichni obyvatelé Gazy zužováni katastrofálním nedostatkem potravin, léků, energie a pohonných hmot, přišlo masívní bombardování. Satelitní televize, které mají své kameramany v místě tragédie, ukazují zoufalou snahu dobrovolníků postarat se o stovky mrtvých a raněných, v zemi, kde chybí voda, elektřina, a po 18 měsíční blokádě ze strany Izraele i základní lékařské vybavení. Češi by si měli uvědomit, jak jim bylo v době okupace za 2. světové války, kdy byli za jakýkoliv náznak odporu také trestány a zabíjeny tisíce nevinných lidí.

(Snaha barvitě popisovat 18měsíční blokádu Gazy je pochopitelná, zamlčování humanitární pomoci dovážené do Gazy už méně. Bohužel ani zde se nevyskytuje důvod, který Izrael a Egypt k blokádě Gazy vedl. Nikde ani zmínka o násilném převratu v Gaze, který právě před těmi 18 měsíci provedla teroristická organizace Hamás. Nikde ani zmínka o vystupňování raketových a minometných útoků na Izrael, které trvají již 6 let.

Poslední věta je nicméně daleko závažnější, znamená neakceptovatelnou podporu teroristů z Hamásu. Jejich teroristické útoky jsou zde popisovány jako „jakýkoliv náznak odporu“. Vyjádření je pak korunováno naprosto neadekvátním přirovnáváním Čechů k teroristům organizace Hamás. )

Více než politických prohlášení je třeba lidského postoje a odmítnutí hromadného zabíjení civilistů, žen a dětí. Je třeba zorganizovat nezbytnou humanitární pomoc téměř dvěma tisícům zraněných, z nichž stovky jsou v kritickém stavu a bez možnosti pomoci. Gaza se propadla do chaosu, márnice i nemocnice jsou tak přeplněné, že nemohou přijmout další mrtvé a raněné. Nezbytnou pomoc potřebují i tisíce lidí, jejichž domy jsou v troskách po bombardování.

(Nebytná humanitární pomoc do Gazy směřuje od prvního dne útoků a její rozsah se neustále zvyšuje. Izrael nikterak množství humanitární pomoci neomezuje.

Po bombardování jsou v troskách zejména budovy patřící Hamásu, chtějí čeští muslimové pomáhat s opětovným budováním jeho teroristické infrastruktury? Upřímně doufám, že ne) 


[IMG R 10206]Měli bychom být svobodnější a nezávislejší ve vyjádření vlastního názoru a vyzvat Izrael k okamžitému zastavení vojenské agrese.

(Škoda jen, že není pan Sáňka svobodnější a nezávislejší ve vyjádření vlastního názoru a nevyzývá k okamžitému zastavení terorismu organizaci Hamás.)

V Praze dne 30. 12. 2008

Dr. Vladimír Sáňka- předseda Muslimské obce v Praze 

01.01.2009 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz