Praha Jeruzalém

Dalších asi 250 cizinců opustilo ve čtvrtek Pásmo Gazy. Existuje ale předpoklad, že dalších několik stovek cizinců nadále v Gaze zůstává.

Někteří z cizinců hovoží o tom, že se snažili dostat na hranici s Izraelem několikrát, ale kvůli bojům mezi Izraelem a Hamásem se jim to nepovedlo. Organizace zajišťující převoz cizinců několikrát cestu zrušily, protože boje probíhaly příliš blízko. Jiní cizinci říkají, že byli zadrženi byrokratickými překážkami, to zejména když zástupci jejich států nezajistili jejicj vycestování.

Mezinárodní výbor Červeného kříže zorganizoval konvoj šesti autobusů a odvezl 48 Kanaďanů společně s obyvateli Rakouska, Norska, Filipín, Rumunska a Švédska.

Cizinci se do Izraele dostali přes hraniční přechod Erez. Tam se setkali se zástupci svých zemí a následně odjeli do Jordánska, odkud odletěli domů.

Izrael umožnil první skupině cizinců, kterou tvořilo 200 osob, odjet z Gazy 2. ledna, jen den před zahájením pozemní části operace Lité olovo. Mnoho cizinců se ale tehdy rozhodlo v Gaze zůstat a i nyní jich v Gaze zůtává několik stovek. Podle odhadů diplomatů z Jeruzaléma je to ještě asi 400 cizinců z 22 zemí. Většina z nich jsou Palestinci s dvojím občanstvím, případně osoby sezdané s Palestinci.

09.01.2009 00:00 5