Praha Jeruzalém

Egyptský ministr zahraničí, Ahmed Aboul Gheit, ve středu řekl, že pokud chce Hamás zastavit izraelskou operaci, musí zajistit zastavení raketové palby na Izrael. Zároveň také obvinil Hamás z toho, že Izraeli poskytl důvod pro zahájení bombardování.

Egyptský ministr zahraničí se tak vyjádřil po schůzce s tureckým premiérem Erdoganem. Ten se setkal již se syrským prezidentem Assadem a chystá se také do Saudské Arábie.

Egyptsko-turecká iniciativa volá po zastvení izraelských útoků, obnovení příměří mezi Izraelem a Hamásem a po mezinárodních mechanismech, které zajistí otevření hraničních přechodů do Gazy. Izrael by podle nich mě přestat s útoky, stejně tak i Hamás, který prý musí zajistit, aby po vyhlášení příměří raketové útoky skutečně  ustaly. Což však bude zřejmě obtížné.

Egypt viděl podle Gheita náznaky izraelského odhodlání zaútočit na Hamás již zhruba 3 měsíce. „Prakticky to napsali na oblohu,“ řekl. „Hamás ale bohužel Izraeli poskytl omluvu pro útoky na zlatém podnosu.“

Gheit také zopakoval, že nemůže otevřít přechod v Rafahu, dokud nebude přechod ovládán Abbásovou Palestinskou samosprávou a nebude na něm přítomen mezinárodní dohled. Přechod nebude otevřen proto, že by to nyní znamenalo, že Egypt uznává nadvládu Hamásu nad Gazou, což je neakceptovatelné. Stejně tak by tím prý byla oslabena pozice Mahmúda Abbáse. Gheit se pokusil navrhnout, aby arabští ministři zahraničí, kteří se sešli v Káhiře, požádali Hamás, aby umožnil Palestinské samosprávě kontrolu nad přechodem v Rafahu. Tento postup však odmítla Sýrie.

02.01.2009 00:00 2