Praha Jeruzalém

[IMG R 11035]Tureckému ministerskému předsedovi Tajjipu Erdoganovi se dostalo hrdinského přijetí na letišti v Istanbulu poté, co rozzlobeně opustil debatu o izraelské ofenzivě v Gaze na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.

Tisíce lidí se shromáždily u letiště a mávaly tureckými a palestinskými vlajkami a skandovaly Erdoganovo jméno. Mnoho lidí drželo transparenty odsuzující Izrael, přestože Turecko je tradičním nejbližším spojencem Izraele v muslimském světě.

Erdogan na letišti uvedl: „Nemohu zůstat apatický co se týče těchto záležitostí, není to prostě moje přirozenost. Jsem zavázaný bránit čest své země.“

Po prudké výměně názorů s izraelským prezidentem Šimonem Peresem Erdogan uvedl, že se už možná na každoročním setkání bohatých a mocných ve Švýcarsku nikdy neukáže, protože při debatě podle vlastních slov nedostal prostor k odpovědi.

V pátek Erdogana pochválil za jeho odvážný postoj také Hamás.

Když se Peres Erdogana na konferenci ptal, co by dělal, kdyby na Istanbul každou noc dopadaly rakety, odpověděl turecký premiér: „Prezidente Peresi, jste starší než já. Možná se cítíte provinile a to je důvod, proč používáte tak silná slova. Zabil jste lidi. Vzpomínám na ty děti, které zemřely na pobřeží.“

Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů měl později Peres říci Erdoganovi po telefonu, že ho událost při panelové diskuzi mrzí.

Erdoganova rétorika Izrael šokovala a byla mimo jiné interpretována jako pokus o posílení podpory při místních volbách, které se mají konat v březnu.

30.01.2009 00:00 13