Praha Jeruzalém

Hamás oznámil výhlášení okamžitého příměří za sebe a spřátelené oranizace. Oznámil to vysoký představitel Hamásu, Ajman Taha, který dodal, že jeho organizace dáví Izraeli týden na stažení svých vojáků z Gazy.

„Hamás a frakce oznámili příměří v Gaze, které začíná okamžitě a dává Izraeli týden na stažení,“ řekl Ajman Taha, představitel Hamásu v Káhiře. K oznámení o příměří se přidal také Islámský džihád.

Hamás také požaduje otevření všech hraničních přechodů do Pásma Gazy a ukončení blokády.

I přes agresivní prohlášení vůdců Hamásu ze soboty a neděle, že raketová palba na Izrael bude pokračovat, zdroj z Hamásu pro izraelský Ynet řekl, že se palestinské organizace rozhodly ukončit raketovou palbu na Izrael postupně. Hamás tím chce podle vlastních slov ukázat, že je to on, kdo rozhoduje o příměří a ne Izrael.

Delegace Hamásu mezitím odcestovala do Káhiry, kde má s egyptskými zástupci jednat o egyptské iniciativě, která zahrnuje stažení izraelskýh vojáků z Gazy, dohled nad Filadelfským koridorem a aktivaci různých přechodů do  Gazy a zpět.

Představitelé Hamásu, kteří pomalu začínají opouštět své bezpečné úkryty, ale svými výroky dávají tušit, že o příměří s Izraelem nestojí. Hovoří o pokračování palby, pašování zbraní a útocích na Izrael. 

18.01.2009 00:00 6