Praha Jeruzalém

[IMG R 10990]Z Gazy přichází množství zpráv o složité humanitární situaci, v neposlední řadě kvůli samotnému Hamásu. Podle podezření totiž Hamás převzal kontrolu nad veškerými dodávkami humanitární pomoci, které překročí hranici do Gazy, včetně těch, které posílá Izrael a mezinárodní organizace.

Zprávy hovoří o tom, že Hamás odřízl veškerou pomoc která přichází, včetně mouky a léků. Tyto dodávky by měly být bez zisku rozdávány mezi obyvateli. Místo toho je však organizace zadržela a obyvatelům je prodává. Finanční zisk jde Hamásu.

Jeden takový incident byl natočen v pondělí, kdy byla na konvoj kamionů zahájena palba a následně byl konvoj zadržen Hamásem. K podobným incidentům dochází i v případě cisteren s benzínem.

Hamás nadále zneužívá civilisty
Zprávy přicházejí také o tom, jak Hamás zneužívá civilisty. Došlo i k případu, kdy civilisté chtěli opustit svůj dům, pod namířenou zbraní členů Hamásu ale byli přinuceni se do domu vrátit.

Hamás se podle všeho snaží o to, aby byl co největší počet civilních obětí, aby se zvýšil mezinárodní tlak na Izrael. Arabská média informovala o izraelském útoku na školu OSN, při kterém mělo být zabito 30 civilistů. Neexistuje ale žádný legitimní způsob jak dokázat, že mezi lidi uvnitř byli ozbrojenci. Hamás se totiž snaží tato těla velmi rychle pohřbít, aby eliminoval důkazy, které by mohly pomoci Izraeli.

Další civilista si stěžoval na to, že s sebou teroristé z Hamásu neustále „vláčejí“ nějaké dítě. Obávají se totiž toho, že pokud ho s sebou mít nebudou, budou snadnou kořistí pro izraelskou armádu. Další se ze stejných důvodů skrývají v civilních domech, pod schodišti, v sanitkách UNRWA a mešitách.

Podle jiné zprávy zase členové Hamásu nutili civilisty, aby s nimi byli v úzkých uličkách a poskytli jim tak ochranu před izraelskou armádou.

Tyto zprávy ukazují, že se Hamás snaží zhoršit atmosféru humanitární krize v Pásmu Gazy, což by mohlo podpořit mezinárodní iniciatuvy k nastolení příměří.

07.01.2009 00:00 34