Praha Jeruzalém

Vysocí představitelé Hamásu  požadují, aby Mahmúd Abbás zastupující Palestinskou samosprávu ukončil bezpečnostní spolupráci a mírové rozhovory s Izraelem, pokud má dojít k vůbec nějakým jednáním o narovnání vztahů mezi Hamásem a Fatahem. Tato slova Usámy Hamdana z Hamásu zřejmě zkomplikují arabské snahy o usmíření mezi Hamásem, který ovládá Pásmo Gazy, a Fatahem, který dominuje Palestinské samosprávě na Západním břehu.

Hamdan na shromáždění v Bejrútu přímo řekl, že Hamás vítá palestinský dialog, ale jakékoliv narovnání vztahů by mělo být podle něj založeno na „programu odporu na osvobození okupovaných území a znovuzískání práv.“ (okupované území je ve slovníku Hamásu celé území Izraele)

Usáma Hamdan je zástupce Hamásu v Libanonu a má blízko k politickému vůdci Hamásu, Khaledu Mašálovi, který žije v Damašku.

Delegace Hamásu mezitím odcestovala do Káhiry, kde bude jednat o příměří s Izraelem i usmíření s Fatahem. Zástupci Hamásu však již dali najevo, že musejí být splněny všechny jejich podmínky a i tak nehodlají jednat o trvalém příměří. Vše co podle mluvčího Hamásu, Fawziho Barhouma, může být diskutováno, je dočasné příměří.

26.01.2009 00:00 4