Praha Jeruzalém

[IMG R 10979]Po dvoutýdenní odmlce se v neděli opět vydaly stovky dětí na jihu Izraele do školy, i přestože raketové útoky na jih Izraele nadále pokračují.

Školy byly zavřené od začátku vojenské operace v Gaze, tedy od 27. prosince. Nyní se opět otevírají svým studentům, ovšem jen ty školy, které mají patřičné opevnění proti raketovým útokům. Například ve Sderotu jsou takto vybaveny všechny školy, v jiných městech opevněné školy nemají s školy tam proto zústaly zavřené.

Do škol se ale nevrátili zdaleka všichni studenti. Ve Sderotu je to podle odhadů představitelů města asi 2 300 studentů, tedy asi 60%. Podle rodičů dětí není problém pobyt v samotné škole, která je na raketové útoky připravena, problémem je cesta do školy a ze školy. Lidé ve Sderotu mají na ukrytí se před raketovým pouhých 15 vteřin.

Během neděle dopadly ve Sderotu 4 rakety vypálené z Gazy. Jedna z nich v blízkosti školy. Nikdo ale nebyl zraněn.

V uplynulých dvou týdnech zasáhly palestinské rakety budovy některých škol a ztrátám na životech zabránilo jen to, že školy byly v tu dobu prázdné. V neděli například byla zasažena prázdná budova školky v Ašdodu.

12.01.2009 00:00 8Zdroj: Redakce Israel.cz