Praha Jeruzalém

[IMG R 10827]Západní mocnosti se domnívají, že má Írán momentálně nedostatek uranu pro svůj jaderný program a snaží se proto přesvědčit producenty uranu, aby do Teheránu uran neprodávali. Informovaly o tom v sobotu noviny The Times.

Britské noviny informovaly, že britské ministerstvo zahraničí koncem roku nařídilo svým diplomatům v Kazachstánu, Uzbekistánu a Brazílii, což jsou všechno významní producenti uranu, aby u tamních vlád v této otázce lobbovali.

Do těchto diplomatických aktivit se měly podle The Times přidat také země jako Británie, USA, Francie a Německo. Západ totiž podezírá Írán z toho, že se pod záminkou civilního jaderného programu snaží o získání jaderných zbraní.

The Times citovaly zdroje, které tvrdí, že Írán již téměř vyčerpal své zdroje, které získal v polovině 70. let z JAR. Mluvčí britského ministerstva zahraničí  odmítl zprávu The Times komentovat.

Mezi deset nejvýznamnějších producentů uranu v roce 2007 patřili Kanada, Austrálie, Kazachstán, Rusko, Niger, Namibie, Uzbekistán, USA, Ukrajina a Čína. Brazílie je na třinácté příčce.

24.01.2009 00:00 8