Praha Jeruzalém

Izraelská armáda oznámila, že se jí podařilo zabít ministra vnitra z vlády Hamásu, Saida Siama. Siam je považován za jednoho z nejvýše postavených mužů Hamásu. Zabit byl při leteckém útoku na dům jeho bratra.

Při útoku byl zabit také Siamův bratr Ajad a šéf bezpečnosní organizace Hamásu v Gaze, Salah Abu Šarah. Zabití Siama a jeho bratra potvrdil již i Hamás, podle něj je ale třetí obětí Siamův syn.
Podle palestinských zdrojů bylo při útoku zraněno 20 lidí.

Siam (50) je zatím nejvýše postaveným představitelem Hamásu, který byl zabit během současné vojenské operace. A nejen to, naposledy byl zabit takto vysoce postavený člen Hamásu v roce 2004, byl jím Dr. Abdel Aziz al-Rantisi, tehdejší vůdce Hamásu.

Siam byl tím, kdo vybudovat speciální jednotky Hamásu, které byly v centru sporů mezi Hamásem a Palestinskou samosprávou, zároveň také vedl převrat Hamásu v Pásmu Gazy.

Útok na dům Ajada Siama následoval poté, co armáda obdržela informace od Šin Bet, podle které byl v domě také právě Said Siam. Letectvo pak na dům zaútočilo. Izrael zdůraznil, že místo pobytu některých dalších vůdců Hamásu je také známo, ale armáda se zdráhá na ně z morálnéch důvodů zaútočit. V tomto případě měla armáda dobrou příležitosts, protože se blízko nenacházeli civilisté.

Izraelská armáda se rozhodla během posledních 24 hodin útočit na vysoké členy Hamásu. Ve středu bombardovala dům premiéra Islamila Haníji, ve středu v noci byl útok směřován na 5 ozbrojenců, včetně členů ochranky Mahmúda al-Zahara. K útoku došlo poblíž al-Zaharova domu.

16.01.2009 00:00 8