Praha Jeruzalém

[IMG R 10218]Představitelé izraelské armády v úterý popřeli tvrzení, že izraelské námořnictvo zabránilo íránské lodi vezoucí humanitární náklad doplout do Pásma Gazy. Mluvčí izraelské armády oznámil, že se izraelské námořnictvo do kontaktu s íránskou lodí nedostalo.

Během úterý totiž ředitel íránského Červeného půlměsíce, Ahmed Musawi, oznámil, že „námořnictvo sionistického režimu zabránilo lodi organizace doplout do Pásma Gazy.“ Zprávu přinesla íránská agentura Maher, další detaily ale nebyly poskytnuty. Poskytnuta byla pouze informace o tom, že byla žádost o vstup do teritoriálních vod okolo Pásma Gazy zamítnuta.

Musawi tvrdí, že byla íránská loď zastavena izraelským námořnictvem asi 20 mil od Pásma Gazy, i když může být námořní blokáda podle mezinárodních konvencí uvalena pouze do vzdálenosti 12 mil od pobřeží.
Podle íránských představitelů opustila loď Írán asi před 13dny a na palubě vezla asi 2 000 tun humanitárních dodávek pro obyvatele Gazy, včetně léků a potravin. Další dodávka prý byla poslána letecky do Káhiry a čeká na schválení egyptských úřadů.

Od začátku vojenské operace v Gaze se Írán snaží vystupovat jako ochránce Palestinců a využívá téma humanitární pomoci k napadání Izraelců v mezinárodních médiích.

14.01.2009 00:00 2