Praha Jeruzalém

Izraelská armáda ve středu dokončila stahovní svých vojáků z Pásma Gazy. Ministr obrany, Ehud Barak, oznámil vítězství izraelské armády a operace Lité olovo, která trvala od 27. prosince, tak oficiálně skončila. Většina vojáků ze záloh se vrátila domů a většina vojáků stálé armády byla rozmístěna okolo Pásma Gazy  pro případ obnovení násilností. Předtavitelé izraelské obrany varovali, že pokud dojde ze strany Hamásu k provokacím, Izrael tvrdě odpoví.

Podle Baraka zvítězil Izrael ve velkém stylu a uštědřil Hamásu ránu o které se mu nezdálo. Řekl také, že doufá, že vojenská operace zvýšila šance na posun v otázce propuštění uneseného vojáka, Gilada Šalita. Významným způsobem také měla zvýšit zastrašovací sílu armády.

Izrael by se podle něj ale neměl nechat oklamat, ještě stále jsou před ním obtížná rozhodnutí.

Během operace došlo k Gaze k reativně vlkým škodám, ale i přesto Barak operaci hájil. „Nemáme radost z destrukce v Pásmu Gazy a litujeme ztrát na civilních životech. Hamás si vybral bojiště a jeho bojovníci byli terčem izraelsých útoků. Jejich operace z hustě  zalidněných oblastech, školách, nemocnicích a mešitách ohrozil obyvatele Gazy,“ řekl Barak.

22.01.2009 00:00 6