Praha Jeruzalém

Italský deník Corriere Della Sera přinesl kontroverzní informaci: počty zabitých Palestinců při izraelské invazi v Gaze byly úmyslně nadsazeny. S touto informací reportéra deníku seznámil lékař pracující v nemocnici Shifa v Gaze.

Počty mrtvých se podle něj pohybují kolem 500 až 600, přičemž jde většinou o mladíky ve věku mezi 17 a 23 roky, kteří prošli náborem Hamásu a byly posláni „na jatka,“ jak trefně uvádí článek italských novin.
Palestinští představitelé tyto počty odmítají. Izraelská armáda také uvádí mnohem vyšší počty mrtvých: kolem 1100 ař 1200 osob, ze dvou třetin členů Hamásu.

Lékař, který tuto kauzu zveřejnil, ze strachu o svůj život nedovolil zveřejnit své jméno.
Jiný Palestinec dosvědčil, že ozbrojenci Hamásu obklopení náctiletými mladíky vyhledávali vhodné pozice k provokacím Izraelců tak, aby byly postiženi civilisté a Izrael obviněn z válečných zločinů.
Pokrytectví Hamásu zachází dokonce tak daleko, že se podle italského novináře dokonce i palestinští reportéři podivovali nad důvody velitelů Hamásu k nafukování počtu obětí.

Mnozí čtenáři si jistě vzpomínají na obdobnou kauzu spojenou se jménem  Džanín (Jenin), palestinské teroristické bašty na Západním břehu, kde Izraelci prováděli čistku známou jako Operace Obranný štít, z dubna 2002, po jejímž skončení vyvolali Palestinci mezinárodní zděšení s tvrzením o masakru a 1500 mrtvých. Izraelské zdroje tehdy uváděly řádově desítky mrtvých, převážně ozbrojenců. Někteří palestinští novináři se domnívají, že obdobná situace s nadhodnocením počtu zabitých nastává v Gaze. [odkaz], [odkaz]

Přes tisícovku mrtvých v Gaze uvádí také OSN a Červený kříž. Zásadní rozdíl je zde v uváděném podílu civilistů – podle palestinských zdrojů jich má být kolem tří čtvrtin. Zcela odlišné údaje přináší z propagandistických důvodů Hamás. Podle něj zabili Izraelci pouze 48 jeho bojovníků a nikoli stovky, jak tvrdí Izraelci.

22.01.2009 00:00 14