Praha Jeruzalém

[IMG R 11010]Izraelské parlamentní volby se blíží a všichni hlavní kandidáti se snaží přetáhnout nerozhodnuté voliče na svou stranu. Izraelská ministryně zahraničí a předsedkyně strany Kadima, Tzipi Livniová, se o to snaží tvrzením, že je jediná, kdo je schopen dosáhnout vlády národní jednoty se Stranou práce a Likudem.

„Jen středová strana může být společným jmenovatelem pro všechny sionistické strany,“ řekla v neděli při svém projevu před Výborem izraelských skautů (Tzofim) v Jeruzalémě.

Strana práce se okamžitě ohradila a tvrdí, že je toto prohlášení klamné, zejména když už jednou při sestavování vlády selhala, i když všechny podmínky byly v její prospěch.

Ozvala se i druhá zmíněná politická strana, pravicový Likud. Podle Likudu  je prohlášení Livniové směšné. Navíc podle nich Livniová a její strana prohrají volby a vládu, která bude tvořena širokou národní jednotou, bude tvořit Benjamin Netanjahu.

Livniová v sobotu varovala před pravicovou izraelskou vládou, protože podle ní by pak došlo k problémům ve vztahu ke Spojeným státům, protože pravicová izraelská vlády by byla považována za vládu „odmítající mír.“ Na tuto poznámku Likud reagoval tím, že je Livniová ve stresu v předtuše prohraných voleb a proto kope na všechny strany. „Netanjahu zná USA lépe než kterýkoliv jiný vůdce a zvládne vztahy dobře. Bude také vědět jak zachovat zásadní zájmy Izraele na mezinárodním poli.“

26.01.2009 00:00 3