Praha Jeruzalém

[IMG R 10425]Nejvyšší politický představitel Hamásu, Khaled Mašál, odmítl izraelské podmínky pro příměří v Pásmu Gazy a požaduje okamžité otevření hranic Pásma Gazy. Vyzval také arabské změ k tomu, aby přerušily veškeré vazby s Izraelem.

Mašál hovořil na summitu arabských vůdců v katarském hlavním městě. Přítomen byl i íránký prezident Ahmadinežád.

Mašál se snažil získat arabskou podporu silnými slovy o tom, že Hamás nemůže přestat bojovat, dokud nejsou otevřené hraniční přechody do Pásma Gazy.

„Nebudeme akceptovat izraelské podmínky pro příměří,“ řekl Mašál. Požaduje naopak, aby Izrael přestal s vojnskou oerací, aby došlo ke stažení izraelské armády  z Pásma Gazy a aby byly otevřeny hraniční přechody do Pásma Gazy.

Mašál nadále za viníka vojenské operace označuje Izrael. Slíbil obyvatelům Gazy, že „izraelská agrese zkolabuje dřívě než jejich vůle a odhodlanost.

Mašálovu výzvu na bojot Izraele podprořil syrský prezident, Bašar Assad. Podle něj by měly arabké země ukončit všechny přímé i nepřímé vazby na Izrael a prostestovat tak proti ofenzivě v Gaze.

Egypt a Saudská Arábie shromáždění bojoktovali a to ze strachu, že by posílilo Hamás a podkopalo snahy Egypta o vyjednání příměří mezi palestinskými ozbrojenci a Izraelem.

16.01.2009 00:00 11