Praha Jeruzalém

Palestinské noviny Al-Hajat Al-Džadída přinesly článek o tom, jak Hamás využíval palestinské civilisty v Gaze jako lidské štíty. Rodina z Gazy v článku dokonce popisuje, jak Hamás proměnil jejich farmu doslova ve svou pevnost, čemuž prý neměli členové rodiny možnost zabránit.

Rodina Abd Rabbových žije na pahorku, z něhož je přímý výhled na izraelské město Sderot. Proto se z místa stala výhodná vojenská pozice pro teroristy z Hamásu, kteří odtud odpálili stovky raket na jih Izraele. Hamás místo využíval k palbě na Izrael několik let.

Podle členů rodiny zde příslušníci Hamásu hloubili tunely, skladovali zbraně a pálili odtud rakety. Většinou v noci a členové rodiny tomu podle vlastních slov nemohli zabránit. Brání se nařčení, že by sami byli členové Hamásu. Sympatizují prý naopak s Fatahem. Jeden z členů rodiny, 22letý Hadim říká, že se proti bojovníkům z Hamásu nedalo nic dělat: „Nemůžete těm bojovníkům nic říct, nebo vás obviní z kolaborace a střelí vás do nohou.“

Izraelská armáda na toto místo během nedávné vojenské operace zaútočila a sklady zbraní a infrastrukturu, kterou zde Hamás vybudoval, zničila. Rodina Abd Rabbových dnes čeká na to, až jim Hamás poskytne kompenzace za způsobené škody.

31.01.2009 00:00 2Zdroj: Redakce Israel.cz