Praha Jeruzalém

[IMG R 11013]Premiér Olmert vyjádřil v neděli naději, že bude příměří v Gaze dodržováno. Ujasnil ale, že je Izrael připraven i na opačnou možnost.

„Pokud bude střelba pokračovat, armáda je na to připravena. Budeme vědět, jak bez zdráhání podle potřeby jednat,“ řekl Olmert na začátku nedělního vládního zasedání, jen několik hodin poté, co jednostranné příměří vyhlášené Izraelem vstoupilo v platnost a co Hamás vypálil dalších 6 raket na jih Izraele.

Olmert chválil nejen bezpčnostní složky, slova chváli nalezl i pro opozičního představitele, Benjamina Netanjahua. „Chválím předsedu opozice, který během operace vyjádřil vládě svou podporu  a vysvětlil izraelské stanovisko ve světě. Celá opozice jednala zrale, oddaně a odpovědně.“

Slova chváli směřovala i do Káhiry, když Olmert vyjádřil uznání rozhodnutí Egypta podpořit příměří za současného setrvání izraelských vojáků v Gaze.

Olmert se také vyjádřil k neobvyklému diplomatickému gestu, ke kterému dojde dnes večer, kdy do premiérova sídla v Jeruzalémě přijedou na večeři představitelé několika zemí, včetně českého premiéra Mirka Topolánka, francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho, britského premiéra Gordona Browna, italského premiéra Silvia Berlusconiho a španělského premiéra Jose Luise Rodrigueze Zapatera.  Ti podle Olmerta přijedou vyjádřit svou podporu komplexní dohodě, která by měla přinést klid na jihu Izraele.

18.01.2009 00:00 6