Praha Jeruzalém

Izraelští vojáci hlídkující v oblasti u hraničního plotu jižně od přechodu Kissufim se v úterý odpoledne dostali pod palbu. Armáda souvislosti incidentu vyšetřuje. Asi o 40 minut později palestinští ozbrojenci stříleli na jiné vojáky v centrální části Pásma Gazy. Vojáci střelbu opětovali. Ani při jednom z incidentů zřejmě nedošlo ke zraněním ani na jedné ze stran.

Izraelská armáda se mezitím připravuje na stažení posledních vojáků z Gazy. Rezervisté budou posláni domů, vojáci stálé armády ale zůstanou okolo Gazy a v blízkých základnách a budou se připravovat na jakýkoliv případný vývoj situace. Podle armádních představitelů bude nějaký čas v Gaze panovat relativní klid, během kterého se bude Hamás snažit o obnovu organizace.

V Pásmu Gazy po bojích zůstalo mnoho výbušnin, většina z nich patřících Hamásu. V pondělí byly dvě děti zabity, když si hrály s minou, kterou v jednom z domů nastražili členové Hamásu.

Podle plukovníka Moše Levyho, který vedl humanitární činnost během operace, bylo do Gazy dovezeno nebývalé množství humanitární pomoci. Čísla ukazují, že přes přechod Kerem Šalom bylo dovezeno 1300 kamionů s humanitární pomocí, přes přechod Karni 65. 382 zraněných bylo evakuováno ze zóny bojů, stejně tak i minimálně 1 150 Palestinců, kteří do bojů nebyli zapojeni.

Poté co příměří vstoupilo v platnost, byl zaznamenán větší počet útoků Hamásu na členy Fatahu a lidi, kteří se identifikovali s Palestinskou samosprávou, střílejí je většinou do nohou. Tento fenomén přetrvává většinou na severu Gazy. Od chvíle kdy příměří vstoupilo v platnost, byly zraněny desítky členů Fatahu. V několika případech byli členové Fatahu postřeleni kvůli tomu, že se smáli. Hamás také pokračuje v unášení členů Fatahu, které pak vězní v domech, které zabral civilistům.

Hamás pokračoval i v útocích na humanitární konvoje a řidiče UNRWA. Brání také zraněným v příjezdu na kliniku, kterou na přechodu Karni otevřel Izrael a raději je převáží do Egypta.

21.01.2009 00:00 2