Praha Jeruzalém

[IMG R 11021]Zvláštní zpravodaj pro lidská práva v Pásmu Gazy a na Západním břehu pověřený OSN, Richard Falk, prohlásil ze svého sídla v Kalifornii, že došel k přesvědčivému závěru, že Izrael během své ofenzívy v Gaze spáchal válečné zločiny, což by mělo potvrdit její nezávislé vyšetřování.

Falkovy argumenty jsou následující:
Psychická újma, kterou civilisté utrpěli při invazi je tak valká, že lze celou populaci Gazy považovat za oběť.
Izrael neučinil nic pro to, aby civilisté mohli bojům uniknout.
Celá populace Gazy, která byla uvězněna ve válečné zóně bez možnosti úniku jako uprchlíků může nést doživotní psychické následky.

Kromě těchto argumentů dále Falk přidává metaforu: „Uzavření lidí do válečné zóny je něco, co připomíná nejhorší druh mezinárodních [!] vzpomínek na Varšavské ghetto…“

Podle Falka, který je sám Žid, měl Izrael zajistit nějaké provizorní řešení pro děti, postižené a nemocné civilisty, byť by to mělo být na jihu Izraele.

Falk odmítl izraelský argument o sebeobraně před raketovými útoky: „Z mého pohledu Charta OSN a mezinárodní právo nedávají Izraeli právní opodstatnění pro nárokování si sebeobrany.“

Izrael se podle něj provinil tím, že boj neomezil na oblasti, odkud rakety pocházely a odmítl s Hamásem jednat, čímž zabránil diplomatickému řešení.

Poznámka redakce: Pan Falk ve svém hodnocení vychází ze zprostředkovaných zpráv, nikoli z vlastního průzkumu přímo v oblasti konfliktu, protože jej Izrael odmítl s ohledem na jeho kontroverznost na své území vpustit.

23.01.2009 00:00 9