Praha Jeruzalém

[IMG R 10127]Izraelská mise v OSN dokázala překazit libyjské úsilí namířené k tomu, aby Rada bezpečnosti OSN odsoudila izraelské aktivity v Gaze.

Tématem pololetního setkání Rady měla být ochrana obyvatel v ozbrojených konfliktech se zaměřením na Afghánistán, Irák a Kongo. Arabské státy se však chtěly soustředit výhradně na konflikt v Gaze. Libye prohlásila, že by Rada neměla setkání pořádat aniž by se o problému Gazy zmínila.

Iraelská velvyslankyně v OSN Gabriela Šalev k tomu uvedla, že pokud by se jednalo o tomto problému, měla by Rada prodiskutovat ochranu izraelských obyvatel, kteří jsou pod neustálou palbou teroristů a ti pak používají civilisty jako lidské štíty.

Izraelská mise v OSN nakonec získala podporu: Zápis ze setkání nevěnuje pozornost ani konfliktu v Gaze, ani Izraeli či Hamásu. Naopak se podařilo získat odsouzení Rady pro „všechny podoby teroru“ a pro používání civilistů jako živé štíty.

V jedné části zápisu, která se vztahuje k Izraeli, přestože zde není jmenován, je také řečeno, že Rada uznala potřeby obyvatel okupovaného území a zdůraznila potřebu zajištění bezpečného přísunu zboží a pomoci.

15.01.2009 00:00 3