[IMG R 11024]
Drúzský velvyslanec Státu Izrael a beduínský náměstek generálního konzula Izraele způsobili mezi muslimy pozdvižení, když v souvislosti s invazí do Gazy opakovaně vystoupili v amerických médiích s jednoznačně proizraelským postojem. Pro Izraelce se naopak stali hrdiny na poli mediální války, která kontinuálně probíhá v rámci izraelsko-arabského konfliktu.
Reda Mansour, v současnosti generální konzul Izraele pro jihovýchod USA, a Ismail Khaldi, náměstek generálního konzula v San Franciscu, nepřetržitě vystupovali v médiích a před veřejností po dobu izraleské invaze v Pásmu Gazy. Mansour vystupoval především v CNN, které označil za nezaujatou a také kladně hodnotil mediální počínání Izraele, jenž od počátku války dodával dostatek materiálu.
Khaldi měl obtížnější situaci při plnění své úlohy jako izraelského vyslance, protože v San Franciscu vládla protiizraelská atmosféra. „San Francisco – a zejména univerzita v Berkeley – je jedním z nejobtížnějších míst pro PR*,“ řekl Khaldi. Vysvětluje to tím, že ani nejvzdělanější neví nic o historii Izraele a všechny informace čerpají ze zdrojů zaujatých proti Izraeli.
Nejvýbušnější reakce však podle něj nepřichází od muslimů, nýbrž od Židů stojících proti Izraeli. Ti na něj dokonce křičí, jak může jako ne-Žid stát na straně Izraele. Muslimové jej samozřejmě za stranění Izraeli odsuzují. Khaldi si posteskl: „Někdy si říkám, že by bylo snazší být vojákem na píšečných dunách Gazy než tady.“
* Pozn. redakce: PR = Public Relations, česky doslovně vztahy s veřejností, jinak také propagace.
Video: Khaldi na shromáždění v Seattlu 11. ledna 2009