Praha Jeruzalém

[IMG R 11010]USA a Izrael podepsali v pátek dohodu, která ma zajistit, že pokud Izrael odsouhlasí příměří, nebude mít Hamás šanci se znovu vyzbrojit. Dohodu podapsaly ministryně zahraničí obou zemí, Tzipi Livniová a Condoleezza Riceová.

Livniová popsala dohodu jako „zásadní doplněk pro ukončení nepřátelství“ v regionu. Podle Livniové by dohoda mohla přispět k dalšímu rozhodování o vojenskýh operacích v Gaze. Je určena k tomu, aby doplnila postup Egypta a aby ukončila přísun zbraní do Gazy.

Podle egyptského návrhu na příměří, by boje měly přestat okamžitě na dobu 10 dní, izraelské jednotky by ale zůstaly v Gazy a hraniční přechody by zůstaly uzavřené, dokud by nebyla učiněna bezpečnostní opatření na přechodech.

Podle Riceové je třeba splnit mnoh podmínek pro to, aby bylo příměří trvalé. Kromě jiného je podle ní třeba učinit něco s pašováním zbraní a možným obnovením dodávek Hamásu z jiných míst, například z Íránu. „Pohlížíme na to jako na součást širší mezinárodní snahy na sdílení informací o tom, jak se vypořádat s dodávkami zbraní,“ řekla.

Podle mluvčího Riceové, Seana McCormacka, je memorandum asi dvou a půl stránkovým textem a jedná se o velmi obecný rámec podepřený porozuměním.“


17.01.2009 00:00 8