Praha Jeruzalém

Podle průzkumu palestinských zdrojů provedeného Ynet jsou  současné době v Gaze aktivní tisícovky stoupenců celosvětového džihádu.

Naprostá většina stoupenců al-Kajdy se nachází mezi členy Hamásu a Lidového výboru odporu, které nezaujalo rozhodnutí Hamásu přidat se k politickému vedení a zúčastnit se palestinských voleb. Tito členové tvrdí, že tato rozhodnutí přiměla Hamás opustit cest džihádu, kterou považují za jediný způsob, jak osvobodit palestinskou půdu pod izraelskou kontrolou. Tisíce těchto stoupenců jsou podle islamistických zdrojů z Gazy vychováváni k tomu, že válka proti Židům musí bez kompromisů pokračovat až do soudného dne.

„Jakmile si Hamás vedle odporu zvolil i politickou cestu, tisíce lidí hledaly alternativní rámec,“ říkají zdroje a dodává, že mají džihádisté podporu šejchů a duchovních.

Další zdroje v Gaze říkají, že aktivisté al-Kajdy nemusí být nutně Palestinci, kteří opustili Hamás nebo Lidový výbor odporu, ale spíše lidé, kteří se rozhodli, že nebudou slepě následovat rozhodnutí účastnit se voleb a příměří, ale budou pokračovat ve válce.“

Hamásu to ale poskytlo příležitost útočit pod jinou záštitou a bude tak vypadat že dodržuje příměří.
Fundamentalistický islám někdy představuje hluboký teologický rozkol a ideový nesouhlas mezi Islámským bratrstvem (která představuje Hamás) a světovým džihádem (al-Kajda). Zatímco Muslimské bratrstvo připouští vedle boje i taktické kroky jako příměří, světový džihád nepřipouští prostor pro taktiku, ale vyžaduje spíše nepřerušenou svatou válku. I přes tento nesouhlas operují obě skupiny v Gaze obvykle v souladu, s výjimkou několika vzájemných incidentů. Nedávné boje v Gaze zlepšily vztahy mezi al-Kajdou a Hamásem. 

31.01.2009 00:00 8