Praha Jeruzalém

[IMG R 10309]Desítky tisíc libanonských vlajek zaplavily náměstí v Bejrútu k příležitosti uctění památky bývalého libanonského premiéra, Rafika Haririho, 4 roky poté, co byl on a 22 dalších lidí zabiti při masivním výbuchu bomby nastražené v autě.

Ani čtyři roky po Haririho smrti nebyl dosud nikdo předveden před soud a země se stále zmítá v hlubokém rozkolu, zda následovat pro-západní cestu Haririho stoupenců, nebo cestu radikálnějších skupin s vazbami na Írán a Sýrii.

Hariri měl blízké vztahy se západními politiky a byl oceňován za to, že pomohl vybudovat libanonské hlavní město po civilní válce, které zmítala Libanonem v letech 1975-1990. Před svou smrtí se snažil o omezení vlivu Sýrie v Libanonu a mnoho lidí proto viní vůdce Sýrie z vraždy Haririho. Sýrie to však odmítá.

Průvod na Náměstí mučedníků byl zejména vyjádřením politické síly pro podporu Haririho stoupenců v parlamentu. Tyto strany, které jsou podporovány OSN a Saudskou Arábií, budou v červnu čelit tvrdé volební bitvě proti rivalům, které podporuje Hizballáh, Sýrie a Írán.

Prozápadní parlamentní většina vyzvala své stoupence, aby v hojném počtu přišli na Náměstí mučedníků, aby zde žádali spravedlnost pro Haririho a ostatní protisyrské osobnosti, které byly zabity v Libanonu během uplynulých 4 let.

Zúčastnění také letos vyjadřovali podporu mezinárodnímu tribunálu, který bude soudit podezřelé z vraždy Haririho, ke které došlo 14. února 2005. Tribunál OSN, který bude soudit údajné Haririho vrahy, bude zahájen 1. března v Haagu. Tribunál se bude zabývat také sérií útoků na další libanonské politiky a zástupce médií. V souvislosti s Haririho smrtí bylo zadrženo 7 podezřelých. Jsou mezi nimi čtyři generálové, včetně bývalého vrchního velitele libanonské státní bezpečnosti. Vyšetřování OSN narazilo také na zapojení vysokých syrských představitelů. Damašek ale silně odmítal jakékoliv spojení s Haririho smrtí a obvinil Washington z toho, že používá tribunál jako politickou zbraň.

14.02.2009 00:00 1