Praha Jeruzalém

[IMG R 10733]Premiér Olmert ve čtvrtek potvrdil, že Izrael předal Egyptu seznam jmen palestinských vězňů, kteří nebyli na původním seznamu Hamásu a které navrhuje na propuštění výměnou za uneseného vojáka, Gilada Šalita.
Prohlášení přišlo den poté, co kabinet schválil princip, že k výměně vězňů s Hamásem dojde před tím, ne bude vyhlášeno další příměří a než se otevřou přechody do Pásma Gazy.

Jediot Achronot ve čtvrtek informoval, že nový seznam zahrnuje palestinské vězně s tzv. „krví na rukou“, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty na řízení nebo provedení teroristických útoků.

„Kdokoliv si myslí, že otevřeme přechody před tím, než bude případ Gilada Šalita vyřešený, se plete,“ řekl Olmert. „Neexistuje, že poté co jsme rozdrtili Hamás, budeme teď dělat přesně to, co od nás očekávali ještě před tím, než boje začaly – tedy otevřít hraniční přechody.“

Olmert se vyjádřil také k názorům, že by postup Izraele spojit jednání o příměří a výměně vězňů mohlo ohrozit porozumění, které vzniklo mezi Egyptem a Hamásem. Olmert je podle vlastních slov denně v kontaktu s Egyptem a ten si je prý plně vědom toho, co Izrael dělá.Nový seznam vězňů navržených na propuštění byl přijat izraelskou armádou a Šin Bet během několika uplynulých měsíců na Olmertovu žádost.

Minulé dohody volaly po počátečním propuštění 450 vězňů výměnou za Šalita, po kterém by následovalo propuštění dalších 550 vězňů, jako gesto dobré vůle směrem k Egyptu a Mahmúdu Abbásovi.

20.02.2009 00:00 2