Praha Jeruzalém

[IMG R 10898]Hlavní protivník Mahmúda Ahmadínedžáda v íránských prezidentských volbách Mohammad Chátamí kritizoval Ahmadínedžáda za mezinárodní izolaci země, která má škodit hlavně sociálnímu kapitálu a mezinárodní pověsti Íránu.

Chátamí řekl skupině svých příznivců, že Írán potřebuje aktivní diplomacii ke snížení „mezinárodního tlaku a izolace“. Chátamí se tak poprvé zmínil o íránském prezidentovi od té doby, co minulý týden oznámil svou kandidaturu v červnových volbách. Tento reformní duchovní představuje vážného protivníka pro současného prezidenta, který je konzervativec.

Chátamí má však i odpůrce. Při své cestě na shromáždění u příležitosti 30. výročí Islámské revoluce se dostal do davu, který skandoval „Smrt Chátamímu“.

Kandidáti na prezidenta v Íránu musí mít souhlas Rady dohlížitelů, která se skládá z duchovních a jmenuje ji nejvyšší vůdce státu, ájatolláh Alí Chameneí. Tato Rada by měla zajistit, aby prezidentští kandidáti byli loajální íránské ústavě a islámu. Reformisté říkají, že se jedná o nástroj v rukách Chameneího, který podporuje konzervativce.

V době prvního období, kdy byl Chátamí ve funkci prezidenta v letech 1997 až 2005, došlo ke zlepšení vztahů mezi Íránem a Západem.

Minulý týden řekl asistent současného prezidenta, že i Ahmadínedžád má zájem o účast v červnových volbách.

13.02.2009 00:00 10