Praha Jeruzalém

57letý muž z arabské vesnice Qalansuwa byl v neděli obviněn z toho, že se údajně pokusil přimět svého 16letého syna k vraždě jeho 21leté sestry, které měla pošlapat čest rodiny. Muž se podle obvinění rozhodl k vraždě přimět svého syna, protože předpokládal, že jako 16letý dostane nižší trest. Hoch 27krát svou sestru bodl nožem a podřízl jí hrdlo.

Vztahy dívky s rodinou nebyly dobré, podle rodiny se totiž nechovala správně a nevhodně se oblékala, což mělo údajně rodinu uvrhnout do hanby. Spory v rodině tak mladou ženu před více než rokem donutily odejít do domu pro ženy v nouzi, kde zůstala několik týdnů. Otec pak přesvědčil dceru, aby se vrátila domů a kvůli hanbě se rodina přestěhovala.

V červnu došlo mezi obětí a otcem k hádce poté, co mu oznámila, že by chtěla začít pracovat. Během hádky otec řekl: „Přijde den, kdy jí zabiju.“ Žena opět utekla z domu a její otec ji pronásledoval a pokusil se jí přejet autem. Když se oběť opět vrátila domů, táhl jí otec za vlasy a bratr do ní kopal. Oba ji pak srazili na zem a dál ji bili.

Podle obvinění došlo k dalšímu střetu 11. ledna, kdy se žena chtěla vydat do Netanje a koupit si mobilní telefon. Tu noc se bratr ženy za podpory svého otce rozhodl sestru zabít. 12. ledna ráno vzal hoch v kuchyni nůž a šel do sestřina pokoje. Tam ji nejprve dvakrát bodl, sestra se probudila a on pokračoval útoku. Aby se ujistil, že je skutečně mrtvá, podřízl jí hrdlo.

Policie přijela na místo a nalezla chlapce, který měl na oblečení krvavé skvrny. Začalo vyšetřování, během kterého se zjistil také  podíl otce, který byl následně také zatčen. Jedná se tak o další případ vraždy ze cti u izraelské arabské rodiny. Nejčastějšími útočníky jsou mužští členové rodiny, obvykle bratři a otcové, kteří považují chování některé z žen v rodině za špatné a pošlapávající rodinnou čest.

08.02.2009 00:00 13