Praha Jeruzalém

[IMG R 10116]Palestinské zdroje z al-Arabija v neděli oznámily, že hnutí Hamás souhlasí s egyptskou iniciativou na příměří a je připraven ho zahájit již tento týden. Pokud dojde ke shodě nad všemi dohodami, bude přechod Rafah otevřen ve čtvrtek a Hamás a Izrael vyhlásí roční příměří dohodnuté Egyptem.

Podle al-Arabija přicestuje delegace Hamásu do Egypta v pondělí, aby potvrdila odpověď organizace na celou iniciativu, zejména na návrh na příměří.

Palestinské zdroje tvrdí, že Hamás souhlasil s tím, že Palestinská samospráva bude zajišťovat hraniční přechod a to tak dlouho, dokud bude moci vláda Hamásu na přechod vysílat své inspektory a obě strany budou spolupracovat na aktivitách na přechodu. Podle zprávy Izrael souhlasil s tím, že nebude do dění na přechodu Rafah zasahovat.

Egyptský ministr zahraničí, Hossam Zaki, odmítl potvrdit nebo odmítnout zprávu o tom, že bude výsledek egyptských snah o vyjednání příměří zveřejněn v pondělí. Mluvčí Mahmúda Abbáse řekl, že Abbá odcestuje v pondělí do Káhiry a to kvůli „překvapivému vývoji v rozhovorech s Hamásem.“

02.02.2009 00:00 1