Praha Jeruzalém

Izraelská armáda v neděli zveřejnila statistiky palestinských obětí operace Lité olovo. Údaje o obětech se neshodují s počty uváděnými Palestinci a nasvědčují, že Palestinci nadsadili jak celkový počet mrtvých, tak především podíl civilistů na celkovém počtu obětí.

Palestinské centrum pro lidská práva uvádí 895 palestinských civilistů zabitých při bojích v Gaze, což představuje dvě třetiny celkového počtu 1338 mrtvých, zatímco  izraelská armáda identifikovala celkem 1200 mrtvých, ze kterých bylo 580 osob jednoznačně označeno za členy Hamásu a dalších teroristických skupin. Dále je ve statistice kategorie žen, starců nad 65 let a dětí mladších 16 let čítající 300 osob. Izraelcům ještě zbývá určit status zbývajících 320 mužů, z nichž dvě třetiny se jeví jako příslušníci ozbrojených skupin.

Pokud se potvrdí výše uvedený odhad, bude podíl počtu civilistů na celkových počtech mrtvých pouze třetinový, tedy poloviční poměr, než uvádějí Palestinci.

Zde je nutno poznamenat, že Izraelci do skupiny mládeže a žen, považované za skupinu osob se statusem civilisty, zahrnuli i ženy-teroristky, přičemž nejméně dvě z nich se pokusily provést v blízkosti izraelských jednotek sebevražedné atentáty.

17.02.2009 00:00 4