Praha Jeruzalém

Britské noviny Daily Telegraph včera informovaly o tom, že Izrael vede proti Íránu tajnou válku. Expert hovoří podle Daily Telegraphu o tom, že Izrael využívá v boji proti íránskému nelegálnímu projektu na vývoj zbraní nájemné vrahy, sabotáže, fiktivní společnosti a dvojité agenty. Nejdramatičtější součástí izraelského boje pak má být údajně cílené zabití vysoce postavených osobností, které jsou zapojeny do íránského jaderného programu.

Důvodem pro takto skrytou válku pak má být snaha vyhnout se té skutečné. Izrael i USA se obávají, že by se Írán mohl v dohledné době dostat do bodu, kdy už pro něj výroba jaderné zbraně nebude problém. Nový americký prezident ale není příznivcem otevřené konfrontace s Íránem a Izrael se proto snaží zbrzdit íránský jaderný program prostřednictvím skryté kampaně.

„Cílem je opožďovat, opožďovat, opožďovat, dokud se nenajde jiný způsob. Určitě nechceme, aby  měla současná íránská vláda tyto zbraně. Je to dobrá politika, bez nutnosti využít armádu, což by s sebou pravděpodobně neslo i neakceptovatelné riziko,“ říká bývalý důstojník CIA.

Analytička soukromé americké zpravodajské organizace, Reva Bhallaová, říká, že za pomoci USA Izrael provádí jak operace vedoucí k odstranění významných osobností íránského jaderného programu, tak na sabotáže íránského řetězu dodávek.

Podle spekulací je za záhadnou smrtí předního íránského jaderného vědce, Ardešireho Hassanpoura, který zemřel v roce 2007 na otravu plynem, izraelský Mossad. Došlo i k dalším úmrtím významných osobností pracujících na jaderném programu, které jsou podle některých analytiků výsledkem snah Izraele zbavit Teherán významných osobností jaderného programu.

Tajné operace Mossadu prý ale zahrnují celou škálu různých operací. Bývalý agent CIA hovořil o tom, jak izraelská a americká zpravodajská služba spolupracovaly s evropskými společnostmi, které pracovaly v Íránu a poskytovaly fotografie a další tajné materiály o íránských jaderných objektech a místech s umístěnými raketami.

Izrael měl ale údajně využít také fiktivní společnost, s jejíchž pomocí měl pak proniknout na íránsky trh.
Dalším způsobem byla infiltrace íránského jaderného programu a nákup informací od prominentních jaderných vědců. Izrael pak některé vybrané informace předá dál svým spojencům, médiím a OSN. 

18.02.2009 00:00 18Zdroj: Redakce Israel.cz