Praha Jeruzalém

[IMG R 11040]Do parlamentních voleb v Izraeli zbývá 10 dní a politické strany se snaží probudit voliče z apatie a přetáhnout ty nerozhodnuté na svou stranu.

Předsedkyně strany Kadima, Tzipi Livniová, se nyní soustředí zejména na mladé voliče a ženy. Hlavním cílem strany je přesvědčit voliče, že hlas pro Likud bude znamenat jen zopakování Netanjahuova volebního období z roku 1996.

Na řadu předvolebních akcí se chystá také Strana práce. Amir Peretz se vydal na cestu přes celý Izrael, během které vystupuje na trzích a konferencích. Strana práce bude také pořádat konferenci, na které řada bývalých poslanců vyjádří podporu Straně práce a jejímu předsedovi, Ehudu Barakovi.

Likud se zase chystá vyjet se svou negativní kampaní proti Tzipi Livniové, jejíž součástí budou také nové billboardy. Likud hodlá vyostřit svůj vzkaz, že se Livniová zavázala rozdělit Jeruzalém. Reuven Rivlin, který má na starosti kampaň strany Likud řekl, že strana spoléhá hodně na dobrovolníky, protože má z důvodu malého počtu poslanců na kampaň nízký rozpočet.

Nové hnutí – Meretz se chystá soustředit zejména na mladé voliče, kteří podle průzkumu tvoří velkou část jejich voličů. Meretz se chystá odstartovat novou kampaň, ve které vyzve mladé voliče, aby šli k volbám.
Menší strany bojují o to, aby se dostaly nad hranici vyžadovanou pro vstup do parlamentu.

Gil – penzijní strana, pořádá akce v pečovatelských domech, chystá také předvolební akce po celé zemi. V nadcházejících dnech se chystá také kampaň v jidiš.

Strany zelených opírají svou kampaň o otázky životního prostředí. Hodlají rozdat 100 000 zelených míčů dětem, které přesvědčí své rodiče volit zelené. Mezi tzv. „zelené“ strany patří Meimad – Hnutí zelených, Ale Jarok (Zelený list) a Jisrael Hazaka (Silný Izrael).

Náboženské strany se soustředí zejména na poslední dny před volbami.

Pro arabské strany je důležité přimět své voliče, aby šli k volbám. Vůdci stran se zúčastní množství setkání v soukromých domech, kdy budou voličům vysvětlovat, jak důležité je jít k volbám.

01.02.2009 00:00 2