Praha Jeruzalém

Německá televize ve středu informovala o tom, že je jeden z nejhledanějších nacistických zločinců, Aribert Heim, známý jako Dr. Smrt, pravděpodobně již mrtvý. Hledači nacistů měli za to, že tento nacistický zločinec žije v Jižní Americe a je mu něco přes 90. Podle německé televize ale Heim zemřel již v roce 1992.

Heim byl hledán kvůli zabití stovek lidí v koncentračních táborech hroznými lékařskými pokusy, včetně provádění operací bez anestezie a vpichování benzínu přímo do srdce.

Jeden z předních lovců nacistů, Efraim Zuross z Centra Simona Wiesenthala minulý červenec řekl, že si myslí, že je Heim stále naživu a skrývá se buď v Argentině nebo v Chile.

Veřejný televizní kanál, ZDF nicméně ve svém prohlášení tvrdí, že Heim zemřel již v roce 1992 na rakovinu. Cituje při tom Heimova syna a potvrzení z Egypta, kde žil pod falešnou identitou poté, co konvertoval k islámu.

Heim byl na seznamu hledaných nacistických zločinců na druhém místě hned za Aloisem Brunnerem, Asistentem Adolfa Eichmanna, který je zřejmě mrtvý.

Heim byl zatčen americkými jednotkami již v roce 1945, po dvou a půl letech byl ale propuštěn. Stal se z něj v Německu gynekolog, v roce 1962 ale utekl, Úřady se totiž rozhodly ho zatknout.

05.02.2009 00:00 17